Ilka Štuhec, Goran Dragić in košarkarji Slovenije naj športniki petdesetega izbora DŠNS

Goran-Dragic

Danes, 12. decembra je Društvo športnih novinarjev Slovenije (DŠNS) že petdesetič, podelilo nagrade najboljšim športnikom Sloveniji, ki poteka že od leta 1968.

Športni novinarji so s svojimi glasovi odločili, da sta najboljša športnika Slovenije v letu 2017 košarkar Goran Dragić in alpska smučarka Ilka Štuhec, najboljša ekipa leta pa je košarkarska reprezentanca Slovenije.

Ilka Štuhec

Prireditev je potekala v Gallusovi dvorani ljubljanskega Cankarjevega domu s posebnim kulturnim programom. Tisti, ki jih je zanimalo, kdo  so najboljši športniki Slovenije, a jih v Gallusovi dvorani ni bilo pa so si jubilejno petdeseto prireditev lahko ogledali v neposrednem prenosu na drugem programu nacionalne televizije.

Košarkarska reprezentanca Slovenija prvak EP 2017

In še to! Letošnji podeljevalci na jubilejni razglasitvi so bili legende slovenskega športa, člani slovenskega Hrama športnih junakov Miroslav Cerar, Ivo Daneu, Bojan Križaj, Aljoša Žorga, Tomo Česen …

A9074749-1341-48D5-906D-015E3497288F

In še prejemniki priznaj – skupinska fotografija, da ne bo pomote, predstavniki, razen Ilke Štuhec, ki je bila na prireditvi osebno. Od leve proti desni: mama Luke Dončića, mama in oče Gorana Dragića, naša alpska dama – Ilka Štuhec in Rado Trifunović, selektor slovenske košarkarske reprezentance.

In še video posnetki podelitve:





Nova priznanja DŠNS za najboljše športnike je že lani izdelala Skupina SIJ po idejni zasnovi umetnika Luke Tratnika. DŠNS je prireditev tudi letos organiziralo skupaj z RTV Slovenija in Olimpijskim komitejem Slovenije, ki je ob tej priložnosti podelil tudi svoja najvišja priznanja v neolimpijskem letu.

Pomemben delež za izvedbo so dali tudi pokrovitelji, glavni Derby ter Amicus, Športna loterija, pivovarna Hirter, Unitur in Radenska, velik finančni prispevek je dala Fundacija za financiranje športnih organizacij. Sredstva je prispevalo tudi ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, s svojimi proizvodi pa so se na družabnem srečanju pridružili tudi člani vinarske reprezentance Slovenije, aktualni evropski prvaki.

Dobitniki nagrad športnik leta v Sloveniji od 1991 do 2017 ter tudi pred osamosvojitvijo Slovenije vse od leta 1968, ko je DŠNS prvič pripravilo izbor.

Dobitniki nagrad po osamosvojitvi:
– športnik stoletja:
2000: Leon Štukelj (gimnastika)

– trener desetletja:
2000: Miloš Janša (veslanje)

– športnik leta:
1991: Franci Petek (smučarski skoki)
1992: Rajmond Debevec (streljanje)
1993: Igor Majcen (plavanje)
1994: Jure Košir (alpsko smučanje)
1995: Iztok Čop (veslanje)
1996: Andraž Vehovar (kajak/kanu)
1997: Primož Peterka (smučarski skoki)
1998: Primož Peterka (smučarski skoki)
1999: Gregor Cankar (atletika)
2000: Rajmond Debevec (strelstvo)
2001: Andrej Hauptman (kolesarstvo)
2002: Aljaž Pegan (gimnastika)
2003: Dejan Košir (deskanje na snegu)
2004: Vasilij Žbogar (jadranje)
2005: Mitja Petkovšek (gimnastika)
2006: Matic Osovnikar (atletika)
2007: Primož Kozmus (atletika)
2008: Primož Kozmus (atletika)
2009: Primož Kozmus (atletika)
2010: Dejan Zavec (boks)
2011: Peter Kauzer (kajak/kanu na divjih vodah)
2012: Anže Kopitar (hokej na ledu)
2013: Peter Prevc (smučarski skoki)
2014: Peter Prevc (smučarski skoki)
2015: Peter Prevc (smučarski skoki)
2016: Peter Prevc (smučarski skoki)
2017: Goran Dragić (košarka)

– športnica leta:
1991: Nataša Bokal (alpsko smučanje)
1992: Marika Kardinar (kegljanje)
1993: Brigita Bukovec (atletika)
1994: Britta Bilač (atletika)
1995: Brigita Bukovec (atletika)
1996: Brigita Bukovec (atletika)
1997: Brigita Bukovec (atletika)
1998: Brigita Bukovec (atletika)
1999: Metka Sparavec (plavanje)
2000: Špela Pretnar (smučanje)
2001: Alenka Bikar (atletika)
2002: Jolanda Čeplak (atletika)
2003: Jolanda Čeplak (atletika)
2004: Jolanda Čeplak (atletika)
2005: Tina Maze (alpsko smučanje)
2006: Petra Majdič (smučarski tek)
2007: Petra Majdič (smučarski tek)
2008: Sara Isakovič (plavanje)
2009: Petra Majdič (smučarski tek)
2010: Tina Maze (alpsko smučanje)
2011: Tina Maze (alpsko smučanje)
2012: Urška Žolnir (judo)
2013: Tina Maze (alpsko smučanje)
2014: Tina Maze (alpsko smučanje)
2015: Tina Maze (alpsko smučanje)
2016: Tina Trstenjak (judo)
2017: Ilka Štuhec (alpsko smučanje)

– ekipe v individualnih športih:
1991: dvojec brez krmarja (veslanje – Iztok Čop/Denis Žvegelj)
1992: dvojec brez krmarja (veslanje – Iztok Čop/Denis Žvegelj)
in četverec (Jani Klemenčič, Sašo Mirjanič,
Milan Janša, Sadik Mujkič)
1993: kanuisti na divjih vodah (slalom – Jože Vidmar,
Boštjan Žitnik, Simon Hočevar)
1994: četverec brez krmarja (Jani Klemenčič, Sašo Mirjanič,
Milan Janša, Sadik Mujkič)
1995: kajakaši na divjih vodah (slalom – Marjan Štrukelj,
Andraž Vehovar, Fedja Marušič)
1996: četverec brez krmarja (veslanje – Jani Klemenčič, Denis Žvegelj,
Milan Janša, Sadik Mujkič)
1997: kanuisti na divjih vodah (3 x C 1 slalom, Simon Hočevar,
Gregor Terdič, Sebastjan Linke)
1998: jadralski dvosed razreda 470 (Tomaž Čopi in Mitja Margon)
1999: dvojni dvojec (veslanje – Iztok Čop in Luka Špik)
2000: dvojni dvojec (veslanje – Iztok Čop in Luka Špik)
2001: četverec brez krmarja (veslanje – Jani Klemenčič, Milan Janša,
Matej Prelog, Rok Kolander)
2002: ekipa smučarskih skakalcev (Primož Peterka, Peter Žonta,
Damjan Fras in Robert Kranjec)
2003: jadralna posadka v razredu 470 (Vesna Dekleva, Klara Maučec)
2004: dvojni dvojec (veslanje – Iztok Čop/Luka Špik)
2005: dvojni dvojec (veslanje – Iztok Čop/Luka Špik)
2006: po sklepu skupščine DŠNS je ta nagrada združena z ekipo leta v moštvenih športnih igrah (ekipa leta)

– ekipe v moštvenih športnih igrah:
1991: KK Smelt Olimpija
1992: moška košarkarska reprezentanca
1993: moška rokometna reprezentanca
1994: KK Smelt Olimpija
1995: KK Ježica
1996: HK Olimpija Hertz
1997: KK Union Olimpija
1998: hokejska reprezentanca Slovenije
1999: nogometna reprezentanca Slovenije
2000: nogometna reprezentanca Slovenije
2001: nogometna reprezentanca Slovenije
2002: hokejska reprezentanca Slovenije
2003: rokometašice Krim Eta Malizia
2004: rokometaši Celja Pivovarne Laško
2005: košarkarska reprezentanca Slovenije

– ekipa leta:
2006: dvojni dvojec (veslanje – Iztok Čop/Luka Špik)
2007: odbojkarji ACH Volleyja (v prejšnji sezoni Autocommerce)
2008: veslaški četverec brez krmarja (Rok Rozman, Tomaž Pirih, Rok Kolander, Miha Pirih)
2009: nogometna reprezentanca Slovenije
2010: nogometna reprezentanca Slovenije
2011: slovenska reprezentanca v smučarskih skokih
2012: dvojni dvojec (Iztok Čop in Luka Špik)
2013: hokejska reprezentanca Slovenije
2014: hokejska reprezentanca Slovenije
2015: odbojkarska reprezentanca
2016: hokejska reprezentanca Slovenije
2017: košarkarska reprezentanca Slovenije

– nagrada za izstopajočo mlado športno osebnost leta:
2014: Maruša Mišmaš (atletika)
2015: Tim Gajser (motokros)
2016: Janja Garnbret (športno plezanje)
2017: Luka Dončić (košarka)

– fair play:
1998: Dejan Kralj (kajak/kanu na divjih vodah)
2001: Tomaž Jemc in Matjaž Korošak (avtomobilizem, reli)
2002: Natalija Prednik (strelstvo)
2003: Bojan Tokič (namizni tenis)
2004: Miran Stanovnik (motociklizem)
2005: Gašper Vinčec (jadranje)
2006: Simon Vogrinčič (nogomet)
2009: Mitja Petkovšek in Edvard Kolar (gimnastika)
2010: Valter Birsa (nogomet)

– nagrada za posebne športne dosežke:
1999: Tomaž Humar (alpinizem)
2000: Davor Karničar (ekstremno smučanje)
2005: Jure Robič (kolesarstvo)
2009: Peter Mankoč (plavanje)

– posebna nagrada:
2003: Tanja Romano (umetnostno kotalkanje)
2004: Franc Pinter Ančo (strelstvo), Tatjana Majcen (atletika)
in Mateja Pintar (namizni tenis), dobitniki medalj na paraolimpijskih igrah invalidov
2006: Mateja Bogatec (rolkanje)
2007: Iztok Čop (veslanje), Mateja Svet (alpsko smučanje), Tanja Romano (umetnostno kotalkanje)
2008: Jože Flere (atletika), Mateja Pintar (namizni tenis), Franc Pinter (strelstvo)
2009: Miro Cerar (ob njegovi 70-letnici)
2012: Franček Gorazd Tiršek (strelec, dobitnik paraolimpijske medalje)
2016: Veselka Pevec (strelka, dobitnica zlate paraolimpijske medalje)

Dobitniki nagrad pred osamosvojitvijo:
– športniki:
1968: Miroslav Cerar (gimnastika)
1969: Ivo Daneu (košarka)
1970: Miroslav Cerar (gimnastika)
1971: Brane Oblak (nogomet)
1972: Danilo Pudgar (smučarski skoki)
1973: Vinko Jelovac (košarka)
1974: Vinko Jelovac (košarka)
1975: Bojan Križaj (alpsko smučanje)
1976: Borut Petrič (plavanje)
1977: Borut Petrič (plavanje)
1978: Borut Petrič (plavanje)
1979: Bojan Križaj (alpsko smučanje)
1980: Bojan Križaj (alpsko smučanje)
1981: Borut Petrič (plavanje)
1982: Bojan Križaj (alpsko smučanje)
1983: Borut Petrič (plavanje)
1984: Jure Franko (alpsko smučanje)
1985: Rok Petrovič (alpsko smučanje)
1986: Rok Petrovič (alpsko smučanje)
1987: Bojan Križaj (alpsko smučanje)
1988: Matjaž Debelak (smučarski skoki)
1989: Andrej Jelenc (kajak/kanu)
1990: Tomo Česen (alpinizem)

– športnice:
1968: Marijana Lubej (atletika)
1970: Nataša Urbančič (atletika)
1971: Nataša Urbančič (atletika)
1972: Nataša Urbančič (atletika)
1973: Nataša Urbančič (atletika)
1974: Nataša Urbančič (atletika)
1975: Mima Jaušovec (tenis)
1976: Mima Jaušovec (tenis)
1977: Mima Jaušovec (tenis)
1978: Ljuba Tkalčič (kegljanje)
1979: Breda Lorenci (atletika)
1980: Mima Jaušovec (tenis)
1981: Bojana Dornig (alpsko smučanje)
1982: Andreja Leskovšek (alpsko smučanje)
1983: Lidija Lapajne (atletika)
1984: Mateja Svet (alpsko smučanje)
1985: Mateja Svet (alpsko smučanje)
1986: Mateja Svet (alpsko smučanje)
1987: Mateja Svet (alpsko smučanje)
1988: Mateja Svet (alpsko smučanje)
1989: Mateja Svet (alpsko smučanje)
1990: Mateja Svet (alpsko smučanje)

Oddajte komentar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

Komentirate prijavljeni s svojim WordPress.com računom. Odjava /  Spremeni )

Google+ photo

Komentirate prijavljeni s svojim Google+ računom. Odjava /  Spremeni )

Twitter picture

Komentirate prijavljeni s svojim Twitter računom. Odjava /  Spremeni )

Facebook photo

Komentirate prijavljeni s svojim Facebook računom. Odjava /  Spremeni )

Connecting to %s