Marjana Šarca, kot predsednika vlade podprlo kar 55 poslancev

Državni zbor
Prvak stranke LMŠ (Lista Marjana Šarca) Marjan Šarec, ki je na minulih predčasnih volitvah zbral glasov za 13 poslancev, je postal novi predsednik vlade. Za Šarca je svoj glas na današnjem (18.8.2018) tajnem glasovanju oddalo 55 poslank in poslancev, 31 poslank in poslancev pa jih je svoj glas oddalo proti njegovi izvolitvi.
Zanimivo je, da je podporo Šarcu, ob njegovi strani LMŠ, SD, SMC, DeSUS in SAB ter Levica, s katero je peterica strank parafirala sporazum o sodelovanju prejel še tri dodatne glasove. Kot se ve, omenjene stranke imajo skupaj 52 glasov, Šarec pa jih je prejel celo tri več. Od kod dodatni trije glasov lahko samo ugibamo. Morda dva od poslancev narodnih manjšin skrivnosti tretji glas pa bo ostala skrivnost. No, če nekoliko ugibamo bi lahko glas prispevala »jezna gospa«. Kdo je to, pa ugibanje prepuščamo vam.
40-letni Šarec je z današnjo izvolitvijo postal deveti predsednik slovenske vlade. Ob zaprisegi se je zahvalil za podporo in dejal, da bo namenil vse moči za to, da bo bolje vsem.
Predlog liste kandidatov za ministre bo moral novi predsednik vlade v DZ vložiti v 15 dneh. Ta rok se izteče 1. septembra, a ker je to sobota, se po poslovniku DZ podaljša na prvi naslednji delovni dan, v tem primeru je to ponedeljek, 3. september.
Šarcu, ki je bil kot univerzitetni diplomirani igralec do leta 2010 širši javnosti znan predvsem kot komik in imitator, ter nato župan Kamnika, je v času svojega t. i. igralskega nastopanja uspevalo, da je kar dobro imitiral pokojnega predsednika vlade Dr. Janeza Drnovška. No, in kot kaže današnji izid glasovanja v DZ, je Šarcu uspel veliki meti, da je svojo vlogo uresničil tudi v praksi in postal to, kar je igral.
Marjan Šarec, kamniški župan in predsednik stranke LMŠ
Kako dobro mu bo to uspevalo pa bo pokazal čas. Državljani seveda pričakujejo, da bo Šarec deloval kot državnik in ne kot imitator./Pripravil: Janez Temlin
Seznam nekdanjih predsednikov Vlade Republike Slovenije

Predsednik vlade Mandat
Alojz Peterle 16. 5. 1990 – 22. 4. 1992
Janez Drnovšek 22. 4. 1992 – 7. 6. 2000
Andrej Bajuk 7. 6. 2000 – 30. 11. 2000
Janez Drnovšek 30. 11. 2000 – 19. 12. 2002
Anton Rop 19. 12. 2002 – 3. 12. 2004
Janez Janša 3. 12. 2004 – 21. 11. 2008
Borut Pahor 21. 11. 2008 – 10. 2. 2012
Janez Janša 10. 2. 2012 – 20. 3. 2013
Alenka Bratušek 20. 3. 2013 – 18. 9. 2014
Miro Cerar 18. 9. 2014 – 17. 8. 2018
Marjan Šarec 17. 8. 2018 – ?

Oddajte komentar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

Komentirate prijavljeni s svojim WordPress.com računom. Odjava /  Spremeni )

Google+ photo

Komentirate prijavljeni s svojim Google+ računom. Odjava /  Spremeni )

Twitter picture

Komentirate prijavljeni s svojim Twitter računom. Odjava /  Spremeni )

Facebook photo

Komentirate prijavljeni s svojim Facebook računom. Odjava /  Spremeni )

Connecting to %s