Primanjkljaj sektorja država v letu 2022 znašal 1.717 milijonov EUR, bruto dolg pa 41.242 milijonov EUR

Slovenija, 25. september 2023 – Kot poroča Statistični urad Republike Slovenije je primanjkljaj sektorja država v letu 2022 znašal 1.717 milijonov EUR ali 3,0 % BDP, bruto dolg ob koncu leta 2022 pa kar 41.242 milijonov EUR (da se ve, da to je 41, 242 milijard) ali 72,3 % BDP.

Objavljena revidirana statistika za temeljne agregate institucionalnega sektorja država za obdobje od 2019 dalje.

Spremembe so zlasti posledica vključitve posodobljenih podatkovnih virov. Spremembe statistik za leta 2019, 2020 in 2021 so majhne, brez opaznega vpliva na neto posojanje/neto izposojanje.

Spremembe posameznih transakcij za leto 2022 so večje, tekoči saldo pa za 62 milijonov EUR manj negativen kot pred revizijo. Ker je bila za leto 2022 znižana tudi ocena vrednosti BDP, je neto posojanje/neto izposojanje, izraženo v razmerju do BDP, ostalo nespremenjeno (3,0 %)./LN/Vir: SURS/

Temeljni agregati sektorja država, Slovenija

2019202020212022
mio. EUR
Prihodki21.42020.56423.44825.182
Minus: izdatki21.07324.16125.86126.899
Presežek (+)/primanjkljaj (-)348-3.597-2.414-1.717
Centralna država363-3.686-2.628-1.507
Lokalna država-307844-101
Skladi socialne varnosti1411170-109
Izdatki za obresti825749650638
Primarni presežek (+)/primanjkljaj (-)1.173-2.848-1.763-1.079
Dolg po stanju konec leta31.75237.42438.87941.242
Centralna država31.12536.75838.12940.427
Lokalna država8638939501.019
Skladi socialne varnosti0000
Konsolidacija med podsektorji (-)-236-227-201-205

Temeljni agregati sektorja država, Slovenija

2019202020212022
% BDP
Prihodki44,143,744,944,1
Minus: izdatki43,451,449,547,2
Presežek (+)/primanjkljaj (-)0,7-7,6-4,6-3,0
Centralna država0,7-7,8-5,0-2,6
Lokalna država-0,10,20,1-0,2
Skladi socialne varnosti0,00,00,3-0,2
Izdatki za obresti1,71,61,21,1
Primarni presežek (+)/primanjkljaj (-)2,4-6,1-3,4-1,9
Dolg po stanju konec leta65,479,674,472,3
Centralna država64,178,172,970,9
Lokalna država1,81,91,81,8
Skladi socialne varnosti0,00,00,00,0
Konsolidacija med podsektorji (-)-0,5-0,5-0,4-0,4

Dodaj odgovor

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.