V Sloveniji avgustu pridobljeno več mesa kot mesec prej; Odslej se bo vedelo (moralo vedeti) ali meso res slovensko

Slovenija, 4. november 2023 – Kot ugotavlja Statistični urad RS so v slovenskih klavnicah avgusta 2023 zaklali približno 3.791.000 kljunov perutnine, 17.000 prašičev in 7.000 glav goved. Tako so pridobili približno 6.700 ton perutninskega, 1.400 ton prašičjega in 2.100 ton govejega mesa. No, in odslej pa se bo – naj bi se – točno vedelo, ko bomo to meso kupovali, če je prej pridobljeno meso res slovenskega izvora.

Na mesečni ravni porast, le pri konjih zmanjšanje

Zakol konj se je zmanjšal, in sicer za približno 17 % (točno 6 živali manj). Vseh drugih vrst živali so zaklali več: ovc za okoli 13 % (točno 100 živali več), perutnine za okoli 10 % (približno 356.000 živali več), goved za približno 4 % (okoli 300 živali več) in prašičev za približno 1 % (okoli 200 živali več).

V primerjavi z julijem je bilo skupno pridobljenega za približno 9 % več mesa. Masa trupov zaklanih konj je bila manjša za okoli 19 % (približno 2 toni manj), masa prašičev pa je bila približno enaka, vendar z negativnim trendom (približno 1 tono manj). Po drugi strani je bila masa trupov zaklanih ovc večja za okoli 23 % (približno 2 toni več), perutnine za približno 13 % (okoli 763 ton več) in goved za okoli 2 % (približno 44 ton več).

Na letni ravni pridobljenega manj mesa

V primerjavi s prejšnjim avgustom je bil zakol perutnine večji za približno 3 %, zmanjšal pa se je zakol konj (za približno 32 %), goved (za približno 26 %), prašičev (za približno 12 %) in ovc (za točno 7 %).

V slovenskih klavnicah je bilo pridobljenega za približno 7 % manj mesa kot pred letom dni. Masa trupov zaklanih goved se je zmanjšala za okoli 22 %, konj prav tako za okoli 22 % in prašičev za okoli 16 %, medtem ko je bila masa trupov zaklanih ovc približno enaka (s pozitivnim trendom), masa trupov zaklane perutnine pa je bila večja za približno 2 %.

Zaklane so bile tudi 4 uvožene govedi s klavno maso približno 1 tono. Živali so bile uvožene iz Italije in Hrvaške. Zakola uvoženih prašičev ali perutnine nismo zaznali.

Odslej se bo – naj bi se – točno vedelo, katero meso je slovenskega izvora

Trgovci namreč morajo s 1. novembrom v prodaji na drobno sveže meso na računu označiti z oznako SI. Z uvedbo masnih bilanc, kot se ukrep imenuje, naj bi preprečili lažno označevanje slovenskega porekla mesa.

In kaj pomeni slovensko poreklo? Slovensko poreklo pomeni, da je država rojstva, reje in zakola ter v primeru govejega mesa tudi razseka Slovenija.

Ob tem velja dodati, da je uvedba ukrepa sledi dolgoletnim opozorilom, da del mesa, ki se v Sloveniji proda kot meso slovenskega izvora, v resnici izvira iz tujine. Nadzor spremljanja količin mesa, ki ni bilo predpakirano, po izvoru naj bi sporne prakse onemogočil.

Kot se ve pa imamo težavo v Sloveniji ta, da imamo pravila, a se jih nato tisti, ki bi se jih morali držati, da se sorazmerno jasno zapisanih pravil ne držijo. Država pa se vda z izgovorom, da ima premalo število ljudi za kontrolo predpisov. In kaj to pomeni? To, da so država, kjer postanejo pravila sama sebi namen.

Recimo zelo jasno so opredeljena pravila – “Kakovost in označevanje mesa“. A se vse to tudi v praksi res upošteva pa je že drugo vprašane./LN in SURS/Foto arhiv LNnovice/

Zakol živine v klavnicah, Slovenija, avgust 2023

Zaklane živaliMasa očiščenih trupov
številoskupaj (t)povprečna (kg)
Konji307221,23
Govedo6.9142.122306,98
Prašiči16.9421.44385,19
Ovce8921314,47
Koze47111,89
Kunci43811,30
Perutnina3.790.7656.7291,78

Stopnja rasti (%) števila in mase trupov zaklane živine, Slovenija

avg 2023
jul 2023
avg 2023
avg 2022
številomasaštevilomasa
Konji-16,7-18,8-31,8-22,2
Govedo4,32,1-25,9-22,3
Prašiči1,3-0,1-12,2-15,7
Ovce12,622,9-7,00,2
Perutnina10,412,82,72,3

Dodaj odgovor

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.