24. januarja »Vdiranje v fizikalne sefe«

Ljubljana, 21. januar 2024 – Hiša eksperimentov – prvi slovenski center znanosti – sporoča, da bo 24. januarja 2024 od 12.30 naprej na Gimnaziji Želimlje organizirala že 16. državno tekmovanje srednješolcev v odpiranju fizikalnih sefov.

Tekmovanje, ki nosi ime: “Videl, premislil, odklenil« je škatla s fizikalno vsebino. Zaklepa jo zaklepni mehanizem ali številčna kombinacija. Za njegovo odprtje pa je praviloma treba rešiti dva fizikalna problema.

Zato skupine dijakov že od začetka šolskega leta snujejo, testirajo, preizkušajo in izboljšujejo svoje sefe, ki jih bodo na tekmovanju predstavili. Tekmovalci-vrstniki pa skušajo ugotoviti znanost v sebi. Nato preko hipoteze in njene preverbe skušajo omenjene fizikalne sefe odpreti.

Najbolje uvrščeni dijaki na državnem tekmovanju si priborijo tudi možnost udeležbe na mednarodnem tekmovanju.

Kot še sporočajo iz Hiše eksperimentov, so doslej na mednarodnih tekmovanjih slovenske ekipe predstavljale »strah in trepet« drugim tekmovalcem, saj ti s svojimi fizikalnimi sefi “zadali” veliko težav konkurentom, sami pa so njihove sefe uspešno »odparali«. Tako so recimo lansko leto dosegli prvo, drugo in četrto mesto na mednarodnem tekmovanju!

Ker gre za zanimivo tekmovanje znanja Hiša eksperimentov – prvi slovenski center znanosti – vabi vse ljubitelje fizike, no pa tudi ostalih znanj, da si pridejo ogledat zanimivi dogodek izkazovanja znanja. No, mi že ob tem pozivu vam najavljamo, da bomo tudi mi tja poslali svojega »opazovalca«. Razlog? Spodbujanje znanja je treba podpreti, predvsem pa to predstaviti javnosti./LN/

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.