Dobro je vedeti! – Ministrstvo za kulturo ponuja v obravnavo socialistično zakonsko rešitev pokojninskega dodatka za t. i. izjemne dosežke na področju umetnosti

Slovenija, 10. marec 2024 – Ko boste z resnim razmislekom prebrali nadaljevanje te objave, boste razumeli naslov. Seveda to velja za vse tiste generacije, ki so na svoji življenjski poti, da si bodo s svojim znanjem, delom in predvsem plačilom prispevkov poskušali zagotoviti starostno pokojnino, seveda glede na plačane prispevke v pokojninsko blagajno.

Namreč Ministrstvo za kulturo je v javno obravnavo poslalo predlog zakona o dodatku k pokojninam za izjemne dosežke na področju umetnosti (ZDPIDU) s katerim pa naj bi se izbrancem za t. i. kulturne dosežke zagotavljal stalni dodatek k njihovi pokojnini, in sicer tisti, ki jim bi prepadla, glede na plačane prispevke, kot to velja za vse druge državljane.

In zakaj smo ta predlog zakona uvrstili med zakon s socialistično vsebino?

Zato, ker nikjer na tak način kulturnikom ne dodajo k njihovim pokojninam tovrstnih rednih dodatkov – razen komunističnih državah. Predvsem pa zato, ker v zakonu ne piše, da bo ta dodatek k pokojninam tem »izjemnim kulturnikom« vsakokratna vlada plačevala iz proračuna. Namreč spet so v predlogu stvar izmaličili tako, da se bo dodatek izplačeval iz pokojninske blagajne. Pozneje pa bodo trdili, da je to z zakonom določena pravica in ene jasno in javno opredeljena obveznost iz proračuna. Seveda le za tiste, ki jih bo vlada izbrala, da bodo dodatke za svojo »izjemnost« prejemali.

Ministrstvo za kulturo v ponujenem predlogu ZDPIDU v javni obrazložitvi v predlogu1 zapiše: »Ministrstvo za kulturo je v javno obravnavo poslalo predlog Zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti (ZDPIDU). Rok za oddajo komentarjev in pripomb na dokument je do vključno 3. aprila 2024.

Veljavni Zakon o izjemnem priznanju in odmeri starostne pokojnine  je bil sprejet  leta 1974 in nato spremenjen in dopolnjen leta 1990. Trenutno veljavni zakon je zastarel in pomanjkljiv, saj ne opredeljuje natančnih kriterijev za priznanje in odmero izjemnih pokojnin, kar predstavlja možnost neenake obravnave v postopkih priznanja in odmere izjemnih pokojnin. 

Predlog novega Zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti (ZDPIDU) vsebuje transparentna merila za dodeljevanje dodatka k pokojnini v deležu 100 odstotnega dodatka za prejemnike in prejemnice Prešernove nagrade za življenjsko delo ter v deležu 50 odstotnega za prejemnike in prejemnice nagrad Prešernovega sklada, ki so poleg te nagrade prejeli še vsaj eno priznanje oziroma nagrado izjemnega pomena v Sloveniji ali tujini.

Pri oblikovanju predloga zakona smo se, ob zavedanju posebnostih obeh področij, zgledovali tudi po Zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju športa (ZDPIDŠ), ki velja od leta 2017.

Pri pripravi predloga seznama pomembnih nagrad z različnih področij umetnosti smo na ministrstvu upoštevali predvsem uveljavljenost posameznih nagrad v strokovni javnosti in enakopravna načela dodeljevanja, ki so vezana izključno na izjemne umetniške dosežke. Seznam predlaganih nagrad se nahaja v Prilogi I predloga Zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti (ZDPIDU). 

Predlog Zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti (ZDPIDU) je bil 4. marca 2024 objavljen na portalu eUprava.

Predloge, pripombe in mnenja lahko do vključno 3. aprila 2024 oddate neposredno na portalu eDemokracija ali s pripisom “ZDPIDU – javna obravnava” pošljete na elektronski naslov gp.mk@gov.si oziroma po navadni pošti na naslov Ministrstvo za kulturo, Maistrova ulica 10, 1000 Ljubljana (s pripisom “ZDPIDU – javna obravnava”)«.

Zato javno pozivamo vse, da dobro proučijo ta predlog zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti (ZDPIDU). Predvsem pa bi ga morali vsi tisti, ki so na poti zbiranja denarja za svojo pokojnino, a se niso rodili kot t.i. »izjemni« kulturniki.

Da, to javno trdimo! Ministrstvo za kulturo ponuja v obravnavo socialistično zakonsko rešitev, ki nima nič skupnega z razvojem ustvarjalnosti – tudi kulturniške ne!/J. T.

Leave a Reply