V gradbeništvu najvišja rast prihodka

Slovenija, 13. julij 2024 – Kot kaže statistična analiza prihodki od prodaje v gradbeništvu v Sloveniji predstavljajo 7,3 % vseh ustvarjenih prihodkov v gospodarstvu in so se v letu 2023 zvišali največ, za kar 18,4 %.

V letu 2023 je bilo v Sloveniji aktivnih 199.778 podjetij s pretežno tržno dejavnostjo ali 3,6 % več kot leto prej. Skupno so ustvarila 148,6 milijarde evrov čistih prihodkov od prodaje. V primerjavi z letom 2022 so se ti prihodki najbolj zvišali v gradbeništvu (18,4 %). Obsegali so 10,8 milijarde evrov, kar je predstavljalo 7,3 % med vsemi dejavnostmi.

Podobno kot v prejšnjih letih so podjetja v trgovini in v predelovalnih dejavnostih ustvarila največji delež prihodkov od prodaje, v prvi 49,2 milijarde evrov oz. 33,1 % in v drugih 42,1 milijarde evrov oz. 28,4 %. V predelovalnih dejavnostih so prihodki zrasli za 0,8 %, v trgovini pa so se znižali za 2,3 %.

Podjetja ustvarila za 5,4 % več dodane vrednosti

V primerjavi z letom 2022 so opazovana podjetja ustvarila 36,5 milijarde evrov dodane vrednosti oz. 5,4 % več. Najvišjo rast je bilo zaznati v področju dejavnosti oskrba z električno energijo, plinom in paro – ta je bila predvsem posledica upada v 2022, največje zmanjšanje v trgovini. Največji delež dodane vrednosti so ustvarila podjetja v predelovalnih dejavnostih (32,2 %), sledili so trgovina (16,6 %), gradbeništvo (8,6 %), strokovne, znanstvene in tehnične dejavnosti (8,5 %) ter promet in skladiščenje (8,2 %).

Odhodki za zaslužke zaposlenih v vseh področjih dejavnosti višji, rast največja v informacijskih in komunikacijskih dejavnostih

Opazovana podjetja so imela v prejšnjem letu 772.699 zaposlenih in samozaposlenih oz. za 1,5 % več kot leto prej. Njihovo število se je najizraziteje povečalo v informacijskih in komunikacijskih dejavnostih, sledili so druge storitvene dejavnosti, izobraževanje, poslovanje z nepremičninami in gradbeništvo. K rasti števila zaposlenih na skupni ravni je največ prispevalo gradbeništvo (3.112 oseb od skupno 11.772).

Podjetja so odhodke za zaslužke zaposlenih, za plače in stroške socialnih zavarovanj, povečala v vseh dejavnostih ter za to namenila skupno 21,4 milijarde evrov oz. 11,1 % več kot v letu pred tem.

Najvišjo rast odhodkov smo zaznali v informacijskih in komunikacijskih dejavnostih (17,8 %), kjer je bilo zaposlenih in samozaposlenih za 6,6 % več kot v letu 2022. Podrobnejši podatki o tem področju prikazujejo najvišjo rast odhodkov za plače v dejavnosti računalniško programiranje, svetovanje in druge s tem povezane dejavnosti./LN/Vir za objavo SURS/

Izbrani podatki strukturne statistike podjetij po področjih dejavnosti SKD, Slovenija1)

PodjetjaZaposleni in
samozaposleni
Čisti prihodki
od prodaje
Dodana
vrednost
Odhodki za zaslužke
zaposlenih
20232023
2022
20232023
2022
20232023
2022
20232023
2022
20232023
2022
število%2)število%2)mio. EUR%2)mio. EUR%2)mio. EUR%2)
Skupaj – dejavnosti po SKD 2008 brez področja K199.7783,6772.6991,5148.5540,736.5175,421.37611,1
B Rudarstvo900,02.296-0,742615,71802,910613,0
C Predelovalne dejavnosti21.2341,4224.343-0,242.1320,811.769-2,17.6309,6
D Oskrba z električno energijo, plinom in paro1.3501,88.9001,913.024-12,81.640200,343813,8
E Oskrba z vodo, ravnanje z odplakami in odpadki, saniranje okolja412-3,111.0581,71.911-1,549710,338811,4
F Gradbeništvo24.1466,585.7143,810.84018,43.12514,41.97712,9
G Trgovina, vzdrževanje in popravila motornih vozil25.9220,7124.3870,449.220-2,36.060-7,23.64711,0
H Promet in skladiščenje9.6653,156.0171,58.363-1,92.9885,71.58211,2
I Gostinstvo15.0524,844.1372,93.07011,21.27611,281912,7
J Informacijske in komunikacijske dejavnosti12.3024,135.9316,65.24613,32.27011,41.27417,8
L Poslovanje z nepremičninami5.0525,67.3073,91.19712,365524,413110,8
M Strokovne, znanstvene in tehnične dejavnosti40.7372,571.7372,27.3148,23.0874,91.59610,1
N Druge raznovrstne poslovne dejavnosti10.1426,939.5500,82.56316,71.19910,685110,2
P Izobraževanje7.9246,010.2025,43588,322411,28911,7
Q Zdravstvo in socialno varstvo6.5884,524.3651,41.4358,08938,258210,5
R Kulturne, razvedrilne in rekreacijske dejavnosti9.3233,012.8383,697712,740211,115313,7
S95 Popravila računalnikov in izdelkov za široko rabo1.3131,21.8560,2121-1,4464,3208,5
S96 Druge storitvene dejavnosti8.5266,412.0615,535714,020615,69313,2

1) Podatki za leto 2023 so začasni in ne vključujejo področja K – Finančne in zavarovalniške dejavnosti.

2) Letna stopnja rasti v %.

Dodaj odgovor

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.