Skupni prirast slovenskega prebivalstva se viša le zaradi priselitev

Slovenija, 30. oktober 2024 – Statistična analiza kaže, da se je v Sloveniji  tudi v 2. četrtletju nadaljeval trend negativnega naravnega prirasta prebivalstva, istega pa je povečal le pozitivni preselitveni prirasta.

Manj živorojenih in manj umrlih

V drugem četrtletju 2024 se je rodilo 4.069 otrok, umrlo je 4.827 prebivalcev. V primerjavi z istim obdobjem leto prej je bilo število rojenih nižje za 208 (5 %), število umrlih pa za 181 (4 %). Negativna vrednost naravnega prirasta na 1.000 prebivalcev ostaja nespremenjena: −1,4.

Več porok in manj razvez

Zakonsko zvezo je sklenilo 2.218 parov ali 24 več (1 %) kot v 2. četrtletju lani, razvezalo pa se je 521 parov ali 79 manj (13 %).

Nespremenjeno število notranjih selitev

Registriranih je bilo 24.458 notranjih selitev ali skoraj enako kot v istem četrtletju 2023.

Manj priseljenih in več odseljenih

V Slovenijo se je v opazovanem četrtletju priselilo manj prebivalcev kot v istem obdobju leto prej. Priselilo se jih je namreč 7.231 ali za 14 % manj. Odselilo se je 4.459 prebivalcev ali za 9 % več. Število odseljenih državljanov Slovenije (1.165) je bilo nižje od števila odseljenih tujih državljanov (3.693).

Selitveni prirast tujih državljanov je bil pozitiven (za 2.688), selitveni prirast državljanov Slovenije pa negativen; iz države se je namreč odselilo 315 državljanov Slovenije več, kot se jih je vanjo priselilo./LN( Vir za objavo SURS/

Demografski dogodki, Slovenija

Č2 2023Č2 20241)
številona 1.000
prebivalcev2)
številona 1.000
prebivalcev2)
Živorojeni4.2778,14.0697,7
Umrli5.0089,54.8279,1
Naravni prirast–731–1,4–758–1,4
Priseljeni iz tujine8.45316,07.23113,7
Odseljeni v tujino4.4598,44.8589,2
Selitveni prirast3.9947,62.3734,5
Skupni prirast3.2636,21.6153,1
Sklenjene zakonske zveze2.1944,22.2184,2
Razvezane zakonske zveze6001,15211,0
Notranje selitve24.40746,224.45846,3

1) Začasni podatki.

2) Vrednosti so izračunane iz absolutnih podatkov in zaradi zaokroževanja niso vedno enake seštevku/razliki posameznih kazalnikov.

Dodaj odgovor

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.