Tudi v Avstriji bodo dražili omrežnino, a brez video spota kanclerja, kdaj naj državljani perejo perilo

Avstrija, 29. november 2024 – Medtem, ko predsednik vlade dr. Robert Golob trdi, da ga je Agencija za energijo “obšla”, kar je še ena od njegovih laži, da bi se ohranil na neki kvazi lestvici priljubljenosti, se pojavi in trdi, da se on ne strinja z novim načinom zaračunavanja elektrike. Zdaj napada Agencijo za energijo, ki naj bi s svojo rešitvijo obračunavanja obirala ljudi in, da ON ne bo dovolil, da bi agencija s to svojo rešitvijo ljudi spravljala v energetsko revščino. 

Predsednik vlade dr. Robert Golob državljanom svetuje, da naj perilo perejo ob vikendih. Kot vse kaže on(a), to počne in prišpara.

Čeprav se ve, da je Golob kot predsednik vlade sistem agencije moral poznati, saj mu je to javno jasno dala vedeti direktorica Agencije za energijo, se Golob zdaj spreneveda in govoriči, kako bo on s svojima (kimavcema p. p.) vladnima partnerjema reševal ljudi pred energetsko revščino.

Kar seveda ni res, če se ve, da je nekoliko zakompliciran sistem agencije namenjen za zbiranje denarja za razvoj omrežja. A večino tega denarja bo treba vzeti iz ŽR velikih uporabnikov električne energije  in bistveno manj iz računov malih uporabnikov, kar Golob dobro ve, a se zaradi neke kvazi lestvice priljubljenosti dobrika ljudem, da jih bo on reševal pred energetsko revščino.

A dejstvo je, da povsod po Evropi dvigujejo cene elektrike zaradi omrežnine, da bi nabrali denar za razvoj vse bolj neprilagojenega omrežja, za izpeljavo nedodelane energetske t. i. »zelene« agende EU.

Je pa res, da drugje po Evropi z manj kompliciranja urejajo vprašanje pridobivanja potrebnih sredstev za razvoj omrežja. Zato tam ne potrebujejo nasveta genija za energetiko dr. Roberta Goloba, ki z bedastim video spotom ljudem svetuje, da naj perejo ob vikendih, da ponoči ne bodo motili sosede. Upati je, da ob teh bizarnih pristopih Goloba vsaj trgovec Han, ki opravlja naloge ministra za gospodarstvo, turizem in šport (predvsem turizem, kjer je pri vsaki pasji procesiji zraven, da se slika) piše scenarij za video sporočilo, kaj bo predlagal velikim podjetjem, ki perila ne perejo, ampak hranijo vse bolj pogoltno in vse bolj neorganizirano državo.

No, ker smo ravno na Dunaju, smo pogledali, kako tu ta male in tudi ta velike porabnike električne energije “lupijo”, da bi nabrali denar za razvoj avstrijskega elektro omrežja, ki ga, kot mi, prav tako morajo prilagoditi novim razmeram.

Prvič! Tu v Avstriji, vsi ki kupujejo električno energijo (velja tudi za plin) morajo plačevati za uporabo omrežij, ki bo tudi pri njih v skladu z osnutkom uredbe, ki jo je pripravil E-Control (kot naša Agencija za energijo) od uporabnikov zahtevala višja plačila za omrežnino. Že zdaj pa se ve, da bodo za leto 2025 višja v  povprečju 23 odstotkov na ravni države. In to brez kakršnih koli posebnih kompliciranj.

Drugič! Kot se predvideva, naj bi povprečno gospodinjstvo z letno porabo 3.500 kWh, to pomenilo dodatni strošek v višini 73 EUR na leto (torej mesečno 6 evrov). In še to! Običajno avstrijsko gospodinjstvo, ki uporablja še plin (recimo 15.000 kWh), bo prihodnje leto 2025 moralo računati s podražitvijo na letni ravni v višini 60 EUR napram letu 2024, še poročajo avstrijski mediji.

In zdaj še k omrežnini! Omrežnine so v Avstriji za ceno električne energije druga pomembna sestavina računa za elektriko in predstavljajo približno ⅓ do ⅖ računa. To je nadomestilo za vzdrževanje in širitev energetskega omrežja.

  • Trenutna povprečna cena električne energije je 0,41 evra na kWh (po ocenah Zveznega združenja energetike in vodne industrije BDEW, julij 2024), kar preračunano na dan to pomeni: Enočlansko gospodinjstvo dnevno porabi 3,6 kilovatne ure, kar ga stane 1,48 evra stroškov električne energije.

In še ena zanimivost, ki je v Sloveniji pri prodajalcih elektrike ne boste našli –  Na primer ponudnik Wien Energie GmbH svojim naročnikom ponuja kompleksen pregled kaj vse jih čaka, če energijo (tudi plin in drugo…) kupujejo pri njih. In sicer tako, da si lahko sami izračunajo, koliko bodo morali odšteti za svojo porabo in vse stroške povezano z elektriko s pomočjo posebnega kalkulatorja.

  • Seveda vi tega kalkulatorja ne morete uporabiti (aktivna povezava), je pa res, da klub vsemu omogoča zanimivo primerjavo z nami –  In sicer tako, če v njihov kalkulator vnesete eno od dunajskih področij na primer 1060, to je 6. okrožje na Dunaju (to je pogoj za delovanje kalkulatorja) in nato s svojega računa vnesete svojo porabo. Na tej osnovi vam bo kalkulator izračunal, koliko bi vas vaša poraba elektrike stala na Dunaju – kar seveda lahko primerjate s svojo porabo v Sloveniji, ter tako primerjate znesek z zneskom svojega dobavitelja elektrike. Zakaj to predlagamo? Le zato, da se seznanite, kako na Dunaju obravnavajo svoje naročnike. Ali vas vaši dobavitelj bolje, pa boste odločili sami. 

In še to, kdo je E-Control  – *E-Control je avtrijski organ za nadzor nad trgom in skladnostjo s predpisi s področja energije. E -Control ni zakonsko vezan na nobena navodila in je zadolžen za spremljanje avstrijskega energetskega trga kot neodvisni regulator.

Tudi na njegovi spletni strani je vse jasno razloženo, in sicer kako smejo ponudniki energentov svojo storitev zaračunavati naročnikom. Zato je prav, da si na tej AKTIVNI povezavi pogledate, kako avstrijski E-Control ureja sistem, tudi omrežnin, da potrošniki ne bi bili izigrani. A tudi na enostaven način seznanja kaj jih čaka ob porabi zagotovljenih jim energentov.

Saj res, še to! Ob tem nismo opazili, da bi trenutni, kot kaže tudi nadaljnji kancler, Avstrije Karl Nehammer snemal video spote, kako in kdaj naj perejo perilo njegovi sodržavljani. Je pa res, da so njegova velika skrb podjetniki, ki hranijo državo.

Tudi v Avstriji bodo dražili omrežnino. A brez banalnih video spotov kdaj naj perejo državljani perilo. Je pa res, da tu nimajo tako zakompliciranega sistema obračunavanja elektrike, kot ga imamo v Sloveniji, ki ga še pri Agenciji za energijo dobro ne razumejo./J.T. /Foto arhiv – tudi montažna objava LN/

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.