Slovenija, 8. junij 2025 – Pravijo, da pesnik nikoli ne nagovarja »vseh povprek«, pač pa le izbrance po duhu, zato naj bi bil mnogim tudi težko razumljiv. A mi smo našli pesnika, ki svoja čustva izraža z besedami, ki so razumljive vsem.

Gre za pesnika, ki je avtor enajstih pesniških zbirk: Sava šumi, Romantičen večer, Budne sanje, Pot do neba, Sopotniki, Srce na zidu, Odsev vrednot, Nadahnjenje, Ko te ni, Sem in Dar.
In kdo je pesnik, ki z nami vsako nedeljo “naredi” poetov korak? To je pesnik Srečko Čož, ki je tokrat za vas in za nas izbral te tri pesmi, in sicer:
AFRODIZIAK
Fant moj,
zanemari intrige,
pusti namige,
da zapeljejo ostrige,
šparglji in fige,
mango in tango,
kačja kri,
datlji, lešniki,
da brez malin in avokada,
noč ni nikdar mlada,
da se ustvari prilika,
ko zadiši bazilika,
da za naslado
se liže čokolado…
Fant moj,
zapelji jo počasi,
daj ji jasen znak,
kaj ti roji po glavi –
da bi jo rad imel
in da bi bil vesel,
če bi sprejela,
da te je ljubezen ujela
in ti dala znak,
da ona je edini pravi –
afrodiziak…
FUGA
Se včasih nekam v dalj zazrem,
in misel mi uide
iz neznanja –
na vprašanja:
Kaj je takšnega na njem,
da me privlači,
da me zrači,
da mi v srcu žarek ne zaide,
in da me še prelest obide?
Je zaigral mi na klavir
(tu je doma, to zna),
ko sem mu rekla za uslugo,
da mi pričara mir;
kot pravi kavalir
prav zame je napisal fugo,
skladno za orkester ali zbor:
pravi, da je name nor,
da je v globoko strugo
vrgel plavat svoj in moj nemir…
La – la -la – la – la – la …
V meni zdaj vijuga
tista lepa skladba, tista fuga;
vprašanjem mojim nežno žuga,
naj se zaprejo
in k odgovorom zazrejo:
da nasmehov ni preveč,
da je prelep pogled goreč,
da ni poljub moteč,
da ni namig odveč,
da je mesec v dvoje bolj svetleč,
da je slap še bolj šumeč
in potok žuboreč,
ko besede so odveč,
da sva si všeč –
ker sva si všeč…
V meni zdaj vijuga
tista lepa skladba, tista fuga…
La la – la – la – la – la…
TI
Moj brhki cvet,
tvoje sem poet,
v srcu te nosim;
se ti zdim tečen,
ker že dolgo te prosim:
Ne skrivaj me.
Prestavi me
mami,
hočem, da ve,
da bom s teboj,
in ti z menoj,
da bova srečna sto let…
Hočem, da ve,
da sem tvoj!
Dam ji poljub,
če prikima
in mi pove,
da prav ji je…
Pokaži me
še očetu,
hočem, da ve,
da na tem svetu
boš ob poetu
srečna sto let!
Mu stisnem roko,
če prikima poetu
in da mi nasvet
za srečnih sto let.
Zaljubljen,
ljubljen,
tebi obljubljen,
ne izgubljen,
ob tebi najden,
s teboj srečen,
nič tečen.
