Slovenija, 12. maj 2027 – Število registracij v Sloveniji se je na mesečni ravni, meseca marca, zmanjšalo za 0,4 %, na četrtletni pa za 1,3 %. Stečajev pa je bilo v vseh opazovanih mesečnih in četrtletnih primerjavah več.

Pri registracijah na mesečni in četrtletni ravni brez večjih sprememb
Število registracij se je marca v primerjavi s predhodnim mesecem in lanskim marcem rahlo zmanjšalo (mesečno za 0,4 %, medletno za 0,2 %), po drugi strani pa jih je bilo za 9,0 % več od povprečja leta 2021.
V letošnjem 1. četrtletju in v primerjavi z istim četrtletjem lani je njihovo število upadlo, in sicer za 1,3 % oz. 0,5 %, medtem ko se je v primerjavi s povprečjem leta 2021 povečalo za 8,9 %.
Med vsemi opazovanimi področji dejavnosti je v primerjavi s četrtletjem prej njihovo število najbolj upadlo v industriji (za 13,5 %), najbolj pa naraslo v področju dejavnosti informacijske in komunikacijske dejavnosti (za 4,5 %).
V primerjavi z lanskim 1. četrtletjem se je število najbolj povečalo v področju dejavnosti promet in skladiščenje (za 15,1 %) ter v informacijskih in komunikacijskih dejavnostih (za 10,2 %). Najizrazitejši upadi so bili zaznani v gostinstvu (za 10,4 %), industriji (za 9,1 %) in skupini dejavnosti izobraževanje, zdravstvo, socialno varstvo, kultura in druge storitve, razen dejavnosti članskih organizacij (za 8,1 %).
V primerjavi s povprečjem leta 2021 je število registracij naraslo v večini opazovanih področij dejavnosti. Največji porast smo zaznali v informacijskih in komunikacijskih dejavnostih (za 27,8 %) ter prometu in skladiščenju (za 22,7 %). Po drugi strani je število upadlo le v industriji (za 15,9 %) ter področju dejavnosti trgovina, vzdrževanje in popravila motornih vozil (za 11,3 %).
Stečajev v vseh mesečnih in četrtletnih primerjavah več
Na mesečni ravni se je število stečajev povečalo na vseh opazovanih ravneh – v primerjavi s februarjem za 27,6 %, lanskim marcem za 38,5 % in povprečjem 2021 za tretjino (33,0 %).
Tudi četrtletno je bilo porast zaznati na vseh ravneh – v primerjavi s predhodnim četrtletjem za 15,7 %, lanskim 1. četrtletjem za 11,0 % in povprečjem 2021 za 15,2 %.
V primerjavi z lanskim zadnjim četrtletjem je število stečajev upadlo v gostinstvu (za 20,0 %), prometu in skladiščenju (za 13,5 %) ter skupini dejavnosti finančne, zavarovalniške, poslovanje z nepremičninami, strokovne in druge poslovne dejavnosti (za 12,8 %). Najbolj pa je naraslo v skupini dejavnosti izobraževanje, zdravstvo, socialno varstvo, kultura in druge storitve, razen dejavnosti članskih organizacij (za 64,0 %) in industriji (za 52,4 %).
Tudi če primerjamo z istim četrtletjem lani, je bil porast najizrazitejši v skupini dejavnosti izobraževanje, zdravstvo, socialno varstvo, kultura in druge storitve, razen dejavnosti članskih organizacij (za 233,3 %), sledilo je področje dejavnosti trgovina, vzdrževanje in popravila motornih vozil (za 48,7), medtem ko smo zaznali upada v gostinstvu (za 37,5 %) in industriji (8,6 %).
Glede na povprečje leta 2021 se je število najbolj povečalo v gradbeništvu (za 74,5 %) ter prometu in skladiščenju (za 66,2 %), zmanjšalo pa v gostinstvu (za 37,0 %)./LN/Vir SURS/
Registracije in začetki stečajev pravnih enot v stopnjah rasti (%), Slovenija
| Registracije | Začetki stečajev | |||||
| Č1 2026 Č4 2025 | Č1 2026 Č1 2025 | Č1 2026 Ø 2021 | Č1 2026 Č4 2025 | Č1 2026 Č1 2025 | Č1 2026 Ø 2021 | |
| B–S Industrija, gradbeništvo in storitve, skupaj | -1,3 | -0,5 | 8,9 | 15,7 | 11,0 | 15,2 |
| B–E Industrija | -13,5 | -9,1 | -15,9 | 52,4 | -8,6 | 10,3 |
| F Gradbeništvo | 3,4 | 3,7 | 17,2 | 34,4 | 18,8 | 74,5 |
| G Trgovina, vzdrževanje in popravila motornih vozil | -1,8 | -1,3 | -11,3 | 38,1 | 48,7 | -1,7 |
| H Promet in skladiščenje | -1,1 | 15,1 | 22,7 | -13,5 | 6,7 | 66,2 |
| I Gostinstvo | -3,6 | -10,4 | 15,3 | -20,0 | -37,5 | -37,0 |
| J Informacijske in komunikacijske dejavnosti | 4,5 | 10,2 | 27,8 | 40,0 | 16,7 | 3,7 |
| K–N Finančne, zavarovalniške, poslovanje z nepremičninami, strokovne in druge poslovne dejavnosti | 0,1 | 2,3 | 13,8 | -12,8 | 2,5 | -7,9 |
| P–S Izobraževanje, zdravstvo, socialno varstvo, kultura in druge storitve, razen dejavnosti članskih organizacij | -2,5 | -8,1 | 2,8 | 64,0 | 233,3 | 30,9 |
