Cene življenjskih potrebščin na letni ravni višje za 3,0 %, na mesečni pa za 0,1 %

Slovenija, 31. avgust 2026 – Letošnjega avgusta so bile življenjske potrebščine v Sloveniji za 3,0 % dražje kot lanskega in za 0,1 % dražje kot julija 2026. Pri storitvah so se cene v enem letu zvišale za 4,3 %, pri blagu pa za 2,3 %, kažejo statistični podatki SURS.

Na letni ravni cene zrasle povprečno za 3,0 %

Cene življenjskih potrebščin so se avgusta na letni ravni zvišale za 3,0 %. Isti mesec lani je bila stopnja inflacije prav tako 3,0-odstotna.

Storitve so se v enem letu podražile v povprečju za 4,3 % in blago za 2,3 %. Blago dnevne porabe je bilo dražje za 3,6 % in poltrajno blago za 0,3 %, cene trajnega blaga pa so upadle za 1,0 %.

Največ, 1,0 odstotne točke, so k inflaciji prispevale podražitve v skupini stanovanja, voda, električna energija, plin in druga goriva (za 8,1 %). Z 0,7 odstotne točke so sledile višje cene v skupini prevoz (za 4,7 %) ter z 0,5 odstotne točke podražitve v skupini rekreacija, šport in kultura (za 5,3 %).

Na mesečni ravni 0,1-odstotna inflacija

V primerjavi s prejšnjim mesecem so se cene življenjskih potrebščin zvišale za 0,1 %.

K mesečni inflaciji je 0,2 odstotne točke prispevalo dražje delovanje osebnih prevoznih sredstev (za 2,3 %) in prav toliko tudi preostale avgustovske podražitve. 0,1 odstotne točke so dodali dražji električna energija, plin in druga goriva (za 1,5 %).

Po drugi strani so inflacijo vsaka skupina s po 0,1 odstotne točke ublažile nižje cene obutve (za 5,7 %), oblačil (za 2,2 %), počitniških paketov (za 1,1 %) in hrane (za 0,4 %).

Harmonizirani indeksi cen življenjskih potrebščin

Letna rast cen, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, je bila avgusta 3,4-odstotna (pred enim letom 3,0-odstotna). Mesečna rast cen je znašala 0,3 %.

Cene storitev so bile na letni ravni v povprečju višje za 4,3 % in cene blaga za 2,7 %. Blago dnevne porabe se je podražilo za 4,3 % in poltrajno blago za 0,5 %, medtem ko se je trajno pocenilo za 1,1 %.

Podatki o inflaciji za vse članice EU so na voljo za julij 2026 in dostopni na tej povezavi. Letna stopnja inflacije, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, je bila julija v članicah EMU 2,9-odstotna (mesec prej 2,8-odstotna) in v članicah EU 3,0-odstotna (mesec prej 2,9-odstotna). Najnižja je bila na Švedskem (0,3-odstotna), najvišja pa v Romuniji (8,2-odstotna); v Sloveniji je znašala 3,0 %.

Gibanje cen življenjskih potrebščin, Slovenija

avg 2026
avg 2025
avg 2026
jul 2026 
avg 2026 
dec 2025
jan–avg 2026
jan–avg 2025
avg 2026
Ø 2025 
stopnja rasti (%)indeks
Skupaj3,00,13,53,0104,25
01 Hrana in brezalkoholne pijače-1,0-0,30,11,4100,93
02 Alkoholne pijače in tobak4,50,14,85,0106,07
03 Oblačila in obutev0,1-3,2-10,90,091,69
04 Stanovanje, voda, električna energija, plin in druga goriva8,10,94,78,2108,94
05 Stanovanjska in gospodinjska oprema in tekoče vzdrževanje gospodinjstva0,70,00,81,1101,11
06 Zdravstvo1,5-0,40,34,4102,19
07 Prevoz4,71,25,72,1104,82
08 Informacijske in komunikacijske dejavnosti2,00,22,02,3102,56
09 Rekreacija, šport in kultura5,3-0,418,83,1114,87
10 Storitve izobraževanja3,10,01,23,4103,17
11 Restavracije in nastanitvene storitve2,70,55,62,6105,93
12 Zavarovalne in finančne storitve3,10,51,43,9103,56
13 Osebna nega, socialna zaščita ter razno blago in storitve3,80,11,52,2102,09
  Blago2,30,20,92,6102,15
  Storitve4,3-0,18,54,0108,28

Harmonizirani indeksi cen življenjskih potrebščin v stopnjah rasti, Slovenija

avg 2026
avg 2025
avg 2026
jul 2026 
avg 2026 
dec 2025
jan–avg 2026
jan–avg 2025
avg 2026
Ø 2025 
stopnja rasti (%)indeks
Skupaj3,40,33,33,1104,11
01 Hrana in brezalkoholne pijače-0,9-0,30,11,6101,03
02 Alkoholne pijače in tobak4,60,14,85,1106,20
03 Oblačila in obutev0,9-2,8-12,00,391,26
04 Stanovanje, voda, električna energija, plin in druga goriva9,01,35,28,8109,66
05 Stanovanjska in gospodinjska oprema in tekoče vzdrževanje gospodinjstva1,00,21,31,1101,30
06 Zdravstvo3,3-0,31,94,8103,75
07 Prevoz5,61,76,02,2105,19
08 Informacijske in komunikacijske dejavnosti2,50,22,72,9103,34
09 Rekreacija, šport in kultura4,4-0,212,52,9110,41
10 Storitve izobraževanja3,30,01,23,6103,22
11 Restavracije in nastanitvene storitve3,90,56,83,9107,25
12 Zavarovalne in finančne storitve1,81,11,62,7102,46
13 Osebna nega, socialna zaščita ter razno blago in storitve2,60,11,51,6101,66
  Blago2,70,41,32,6102,41
  Storitve4,30,16,84,1107,11

Dodaj odgovor

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.