Cene v Sloveniji na letni ravni višje za 6,2 %, na mesečni za 0,1 %

Slovenija, 31. avgust 2023 – Življenjske potrebščine v Sloveniji so se avgusta 2023 na letni ravni podražile za 6,2 %, na mesečni pa za 0,1 %. Na letno inflacijo so najbolj vplivale višje cene hrane in brezalkoholnih pijač, na mesečno pa podražitve pogonskih goriv.

Letna inflacija 6,2-odstotna

Letna rast cen je bila 6,2-odstotna (v istem mesecu prejšnjega leta 11,0-odstotna).

Cene storitev so se v povprečju zvišale za 8,0 %, cene blaga pa za 5,2 %. Poltrajno blago je bilo dražje za 6,2 %, blago dnevne porabe za 5,9 % in trajno blago za 1,8 %.

Na letno inflacijo imajo še naprej največji vpliv cene hrane in brezalkoholnih pijač (1,8 odstotne točke). Te so se v enem letu zvišale povprečno za 10,4 %. Storitve in izdelki za rekreacijo in kulturo so se podražili za 8,7 % in prispevali 0,9 odstotne točke. Po 0,6 odstotne točke so dodale podražitve v zdravstvu (za 11,0 %) ter v restavracijah in hotelih (za 8,7 %).

Na letni revni se je večina izdelkov in storitev podražila, so bile pa tudi opaznejše pocenitve. Cene električne energije so v povprečju upadle za 13,1 % in inflacijo ublažile za 0,7 odstotne točke. Za 0,6 odstotne točke so inflacijo znižali tudi cenejši naftni derivati – tekoča goriva so se pocenila za 19,1 %, dizelsko gorivo za 7,4 % in bencin za 3,8 %.

Podražitve pogonskih goriv na mesečni ravni

V primerjavi s prejšnjim mesecem so se cene življenjskih potrebščin zvišale za 0,1 %.

Najbolj so se podražila pogonska goriva (dizelsko gorivo za 5,1 % in bencin za 4,5 %) in mesečno inflacijo dvignila za 0,2 odstotne točke. Po 0,1 odstotne točke so dodale podražitve izdelkov in storitev v vsaki izmed naslednjih skupin: počitniški paketi doma (za 2,5 %), meso (za 2,4 %), oskrba z vodo in razne storitve v zvezi s stanovanjem (1,4 %) ter stanovanjska in gospodinjska oprema in tekoče vzdrževanje stanovanj (za 0,7 %).

Zaradi razprodaj ob koncu poletne sezone so se cene oblačil in obutve znižale za 3,7 % ter inflacijo ublažile za 0,2 odstotne točke. Za 3,5 % se je pocenilo sadje, za 1,5 % pa izdelki in storitve v skupini zdravstvo. Vsaka izmed teh dveh skupin je inflacijo znižala za 0,1 odstotne točke. Vse preostale avgustovske pocenitve so prispevale še 0,1 odstotne točke.

Harmonizirani indeksi cen življenjskih potrebščin

Letna rast cen, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, je bila 6,1-odstotna (avgusta lani 11,5-odstotna). Na mesečni ravni so se cene dvignile za 0,2 %.

Cene storitev so bile na letni ravni v povprečju višje za 8,3 %, cene blaga pa za 4,9 %. Poltrajno blago je bilo dražje za 5,9 %, blago dnevne porabe za 5,8 % in trajno blago za 0,4 %.

Letna stopnja inflacije, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, je bila v državah članicah EMU julija 5,3-odstotna (mesec prej 5,5-odstotna) in v državah članicah EU 6,1-odstotna (mesec prej 6,4-odstotna). Najnižja je bila v Belgiji (1,7-odstotna), najvišja na Madžarskem (17,5-odstotna), v Sloveniji pa je znašala 5,7 %./LN/Vir: SURS/

Gibanje cen življenjskih potrebščin, Slovenija

avg 2023
avg 2022
avg 2023
jul 2023 
avg 2023 
dec 2022
jan–avg 2023
jan–avg 2022
avg 2023
Ø 2015 
stopnja rasti (%)indeks
Skupaj6,20,15,28,3126,80
01 Hrana in brezalkoholne pijače10,40,03,715,0139,42
02 Alkoholne pijače in tobak8,80,58,69,2128,56
03 Oblačila in obutev6,6-3,7-6,85,699,90
04 Stanovanja, voda, električna energija, plin in drugo gorivo2,00,88,18,3146,86
05 Stanovanjska in gospodinjska oprema in tekoče vzdrževanje stanovanj6,80,73,39,4125,62
06 Zdravstvo11,0-1,56,59,9124,10
07 Prevoz-0,60,92,61,6116,40
08 Komunikacije3,80,51,23,2104,39
09 Rekreacija in kultura8,70,615,68,4124,27
10 Izobraževanje5,20,04,03,8119,33
11 Restavracije in hoteli8,70,47,19,8138,22
12 Raznovrstno blago in storitve7,30,04,67,4123,05
  Blago5,20,03,28,4125,03
  Storitve8,00,49,48,0130,43

Harmonizirani indeksi cen življenjskih potrebščin, Slovenija

avg 2023
avg 2022
avg 2023
jul 2023 
avg 2023 
dec 2022
jan–avg 2023
jan–avg 2022
avg 2023
Ø 2015 
stopnja rasti (%)indeks
Skupaj6,10,24,28,1126,75
01 Hrana in brezalkoholne pijače10,8-0,14,015,5139,32
02 Alkoholne pijače in tobak8,70,58,59,1128,42
03 Oblačila in obutev6,8-3,7-7,75,597,95
04 Stanovanja, voda, električna energija, plin in drugo gorivo2,50,88,09,9150,66
05 Stanovanjska in gospodinjska oprema in tekoče vzdrževanje stanovanj5,70,52,87,9120,72
06 Zdravstvo11,0-1,15,110,1126,95
07 Prevoz-1,71,41,90,0117,57
08 Komunikacije1,40,62,01,0103,35
09 Rekreacija in kultura9,80,88,87,8119,97
10 Izobraževanje4,60,03,23,5117,22
11 Restavracije in hoteli8,90,56,310,2140,36
12 Raznovrstno blago in storitve7,60,05,07,9123,54
  Blago4,90,12,88,1124,17
  Storitve8,30,46,98,0130,29

Dodaj odgovor

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.