Inflacija tako na letni ravni kot na mesečni ravni ponovno višja

Slovenija, 1. april 2024 – Življenjske potrebščine so se v enem letu v povprečju podražile za 3,6 %, v primerjavi s februarjem pa za 0,2 %. Mesečna rast cen je bila predvsem posledica sezonske zamenjave kolekcije oblačil in obutve.

Inflacija na letni ravni ponovno višja

Letna rast cen je bila marca 3,6-odstotna (v istem mesecu lani 10,5-odstotna, februarja letos pa 3,4-odstotna).

 Cene storitev so se v povprečju zvišale za 6,1 %, cene blaga pa za 2,3 %. Poltrajno blago je bilo dražje za 3,6 % in blago dnevne porabe za 2,8 %, medtem ko je bilo trajno blago za 0,8 % cenejše.

Po 0,6 odstotne točke, so k letni inflaciji prispevale za 6,0 % višje cene v skupini rekreacija in kultura ter za 4,7 % višje cene v skupini stanovanja, voda, električna energija, plin in drugo gorivo. Z 0,5 odstotne točke so sledile za 6,7 % dražje storitve v restavracijah in hotelih. Cene raznovrstnega blaga in storitev so se zvišale za 5,1 % ter k inflaciji dodale še 0,4 odstotne točke.

Cene na mesečni ravni v povprečju zrasle za 0,2 odstotka

V primerjavi s februarjem so se cene življenjskih potrebščin zvišale za 0,2 %.

Zaradi končanih popustov in prehoda na spomladansko-poletno kolekcijo so najbolj zrasle cene oblačil in obutve; k mesečni inflaciji so prispevale 0,5 odstotne točke. Oblačila so se podražila za 8,3 %, obutev pa za 5,7 %. Višje cene pogonskih goriv so dodale 0,2 odstotne točke; bencin se je podražil za 4,7 % in dizelsko gorivo za 3,8 %. Po 0,1 odstotne točke so prispevale še višje cene oskrbe z vodo in raznih storitev v zvezi s stanovanjem (za 1,5 %), ter druge podražitve v marcu.

Po drugi strani so inflacijo za 0,5 odstotne točke ublažile nižje cene počitniških paketov; ti so bili ob koncu zimske sezone cenejši za 14,3 %. Po 0,1 odstotne točke so inflacijo znižali še cenejša trdna goriva (za 5,0 %) in druge storitve v zvezi z osebnimi vozili (za 2,6 %).

Harmonizirani indeksi cen življenjskih potrebščin

 Letna rast cen, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, je bila v letošnjem marcu 3,4-odstotna (marca lani 10,4-odstotna). Mesečna rast cen je znašala 0,6 %.

Cene storitev so bile na letni ravni v povprečju višje za 5,9 %, cene blaga pa za 2,1 %. Poltrajno blago se je podražilo za 3,3 % in blago dnevne porabe za 2,7 %, medtem ko je bilo trajno blago cenejše za 1,6 %.

 Podatki o inflaciji za vse države članice EU so na voljo za februar 2024 in so dostopni na tej povezavi. Letna stopnja inflacije, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, je bila februarja v državah članicah EMU 2,6-odstotna (mesec prej 2,8-odstotna) in v državah članicah EU 2,8-odstotna (mesec prej 3,1-odstotna). Najnižjo so izmerili v Latviji in na Danskem (v obeh 0,6-odstotna), najvišjo pa v Romuniji (7,1-odstotna); v Sloveniji je znašala 3,4 %./LN/Vir: SURS/

Letne stopnje rasti cen življenjskih potrebščin, Slovenija

Gibanje cen življenjskih potrebščin, Slovenija

mar 2024
mar 2023
mar 2024
feb 2024 
mar 2024 
dec 2023
jan–mar 2024
jan–mar 2023
mar 2024
Ø 2015 
stopnja rasti (%)indeks
Skupaj3,60,20,33,4125,95
01 Hrana in brezalkoholne pijače0,90,10,82,0141,75
02 Alkoholne pijače in tobak6,30,51,96,2131,93
03 Oblačila in obutev4,87,4-0,13,7108,46
04 Stanovanja, voda, električna energija, plin in drugo gorivo4,70,11,44,3141,48
05 Stanovanjska in gospodinjska oprema in tekoče vzdrževanje stanovanj1,9-0,2-0,12,2126,23
06 Zdravstvo5,7-0,30,78,6127,30
07 Prevoz1,31,01,00,6113,98
08 Komunikacije-0,9-0,2-1,1-1,3102,12
09 Rekreacija in kultura6,0-4,8-2,93,7110,87
10 Izobraževanje7,70,60,68,1125,35
11 Restavracije in hoteli6,70,20,46,1139,74
12 Raznovrstno blago in storitve5,10,40,85,4125,99
  Blago2,31,00,72,6125,94
  Storitve6,1-1,5-0,35,3126,04

Harmonizirani indeksi cen življenjskih potrebščin, Slovenija

mar 2024
mar 2023
mar 2024
feb 2024 
mar 2024 
dec 2023
jan–mar 2024
jan–mar 2023
mar 2024
Ø 2015 
stopnja rasti (%)indeks
Skupaj3,40,60,63,4127,04
01 Hrana in brezalkoholne pijače0,60,10,81,8141,29
02 Alkoholne pijače in tobak6,30,51,96,2131,75
03 Oblačila in obutev4,77,70,03,8107,22
04 Stanovanja, voda, električna energija, plin in drugo gorivo4,80,41,74,1144,77
05 Stanovanjska in gospodinjska oprema in tekoče vzdrževanje stanovanj1,5-0,2-0,41,8120,99
06 Zdravstvo6,4-0,10,98,2130,03
07 Prevoz1,31,30,80,6115,44
08 Komunikacije-0,6-0,8-1,2-0,4100,96
09 Rekreacija in kultura4,5-2,4-1,13,5114,54
10 Izobraževanje6,80,40,47,1122,69
11 Restavracije in hoteli6,40,20,66,0141,95
12 Raznovrstno blago in storitve5,10,51,15,4126,62
  Blago2,11,20,72,2124,93
  Storitve5,9-0,60,45,7129,69

Dodaj odgovor

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.