V Sloveniji manj rojenih in umrlih, naravni prirast ostaja negativen

Slovenija, 7. julij 2024 – Za Slovenijo je statistična analiza SURS pokazala, da je v juniju 2024 je po začasnih podatkih umrlo 108 prebivalcev več, kot se jih je rodilo. V primerjavi z istim mesecem leto prej (20239 je bilo število umrlih manjše za 6 %, število rojenih pa za 5 %.

Število rojenih manjše

V Sloveniji se je v šestem letošnjem mesecu rodilo 1.430 otrok. To je bilo 69 (5 %) manj kot v prejšnjem juniju. Na dan se jih je rodilo povprečno 48 (dva manj kot v prejšnjem juniju).

Umrlo manj prebivalcev

Umrlo je 1.538 prebivalcev Slovenije. To je bilo 103 (6 %) manj kot v prejšnjem juniju. Na dan je umrlo povprečno 51 prebivalcev (štirje manj kot v prejšnjem juniju).

Kaj kažejo podatki za julij 2024?

Od 1. do 21. julija 2024 je po prvih ocenah umrlo 1.141 prebivalcev Slovenije. V istem obdobju prejšnjega leta jih je umrlo več (1.158).

In še to! V preteklem letu 2023 je bil naravni prirast v Sloveniji negativen (−4.551), selitveni pa pozitiven (11.528 prebivalcev). Skupni prirast je znašal 6.977 prebivalcev./LN/Vir za objavo SURS/

Živorojeni in umrli, Slovenija, mesečno

ŽivorojeniUmrli
20212022202320241)20212022202320241)
Januar1.5541.4801.3851.4182.6422.1192.1852.097
Februar1.3551.2941.3531.2261.8592.1401.8032.030
Marec1.5881.4241.3131.2811.9502.0461.8561.820
April1.5051.3041.2821.2761.8071.8341.6571.637
Maj1.5221.5591.4961.3631.7491.7121.7101.601
Junij1.5441.5221.4991.4301.6931.6221.6411.538
Julij1.7671.6521.549–1.5451.7751.695–
Avgust1.8151.5791.554–1.5181.7931.628–
September1.6791.6021.454–1.7771.5581.567–
Oktober1.6211.5271.394–1.9901.8061.832–
November1.4981.3171.426–2.4321.8321.814–
December1.5361.3671.284–2.2992.2552.152–

1) Podatki so začasni.

Demografski dogodki, Slovenija, 2023

SkupajČ1Č2Č3Č4
Živorojeni16.9894.0514.2774.5574.104
Umrli21.5405.8445.0084.8905.798
Naravni prirast–4.551–1.793–731–333–1.694
Priseljeni iz tujine33.9399.2548.4538.1458.087
Odseljeni v tujino22.4116.7594.4595.6465.547
Selitveni prirast11.5282.4953.9942.4992.540
Skupni prirast6.9777023.2632.166846
Sklenjene zakonske zveze6.3887072.1942.570917
Razvezane zakonske zveze2.165568600415582
Notranje selitve110.72030.87924.40727.56727.867

Dodaj odgovor

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.