Življenjske potrebščine na letni ravni dražje za 2,2 %, na mesečni pa za 0,8 %

Slovenija, 30. junij 2025 – K letni inflaciji so največ prispevale podražitve hrane in brezalkoholnih pijač (za 6,7 %), k mesečni pa višje cene počitniških paketov (za 9,1 %). V prvi polovici tega leta je bila skupna rast cen življenjskih potrebščin 2,6-odstotna.

Na letni ravni cene zrasle povprečno za 2,2 %

Cene življenjskih potrebščin so se v primerjavi z lanskim junijem zvišale za 2,2 %. V istem mesecu prejšnjega leta je bila stopnja inflacije 1,5-odstotna.

Storitve so se v povprečju podražile za 2,6 %, blago pa za 2,0 %. Pri blagu dnevne porabe so bile cene višje za 2,6 %, pri poltrajnem blagu za 1,2 %, pri trajnem blagu pa za 0,1 %.

K letni inflaciji so največ, 1,2 odstotne točke, prispevale podražitve hrane in brezalkoholnih pijač (za 6,7 %). Z 0,4 odstotne točke so sledile podražitve v restavracijah in hotelih (za 5,0 %). Po 0,2 odstotne točke so dodale podražitve v skupinah alkoholne pijače in tobak (za 4,1 %), zdravstvo (za 3,7 %) ter rekreacija in kultura (za 2,4 %).

Po drugi strani so se cene v skupini stanovanja, voda, električna energija, plin in drugo gorivo znižale za 1,5 % ter inflacijo ublažile za 0,2 odstotne točke.

V prvi polovici leta podražitve pri skoraj vseh glavnih skupinah

Cene življenjskih potrebščin so se v prvih šestih mesecih letos zvišale za 2,6 % (v istem obdobju lani za 2,3 %).

Najbolj so v tem polletnem obdobju zrasle cene v skupini rekreacija in kultura (za 8,4 %), sledile so podražitve v skupinah restavracije in hoteli (za 5,0 %), hrana in brezalkoholne pijače (za 4,6 %), zdravstvo (za 4,1 %), alkoholne pijače in tobak (za 3,8) ter oblačila in obutev (za 2,7 %).

Po drugi strani so cene najbolj upadle v skupini stanovanja, voda, električna energija, plin in drugo gorivo. Izdelki in storitve v tej skupini so se v povprečju pocenili za 1,5 %.

Na mesečni ravni dražji predvsem počitniški paketi

V primerjavi z majem so se cene življenjskih potrebščin zvišale povprečno za 0,8 %.

Najbolj so na mesečno inflacijo vplivale za 9,1 % višje cene počitniških paketov, ki so k mesečni inflaciji prispevale 0,4 odstotne točke. 0,2 odstotne točke so dodale podražitve hrane (za 1,2 %).

Po 0,1 odstotne točke so prispevale še višje cene tobaka (za 2,0 %), pohištva in stanovanjske opreme (za 1,9 %) ter proizvodov in storitev za osebna vozila (za 0,6 %).

Po drugi strani so inflacijo za 0,1 odstotne točke ublažile nižje cene oblačil, ta so se v povprečju pocenila za 1,8 %.

Harmonizirani indeksi cen življenjskih potrebščin
 
Letna rast cen, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, je bila junija 2,5-odstotna (pred enim letom 1,6-odstotna). Mesečna rast cen je znašala 0,6 %.

Cene storitev so bile na letni ravni v povprečju višje za 4,0 % in cene blaga za 1,6 %. Blago dnevne porabe se je podražilo za 2,5 % in poltrajno blago za 0,7 %, medtem ko se je trajno blago pocenilo za 0,7 %.

Podatki o inflaciji za vse države članice EU so na voljo za maj 2025 in so dostopni na tej povezavi. Letna stopnja inflacije, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, je bila maja v državah članicah EMU 1,9-odstotna (mesec prej 2,2-odstotna) in v državah članicah EU 2,2-odstotna (mesec prej 2,4-odstotna). Najnižja je bila na Cipru (0,4-odstotna), najvišja pa v Romuniji (5,4-odstotna); v Sloveniji je znašala 1,9 %./LN/Vir za objavo SURS/

Gibanje cen življenjskih potrebščin, Slovenija

jun 2025
jun 2024
jun 2025
maj 2025 
jun 2025 
dec 2024
jan–jun 2025
jan–jun 2024
jun 2025
Ø 2015 
stopnja rasti (%)indeks
Skupaj2,20,82,62,0131,22
01 Hrana in brezalkoholne pijače6,71,34,64,5150,96
02 Alkoholne pijače in tobak4,11,83,83,2139,27
03 Oblačila in obutev0,7-1,42,71,9114,00
04 Stanovanja, voda, električna energija, plin in drugo gorivo-1,50,0-1,5-1,8139,24
05 Stanovanjska in gospodinjska oprema in tekoče vzdrževanje stanovanj0,71,00,70,0126,92
06 Zdravstvo3,70,54,13,7134,86
07 Prevoz-0,30,5-0,50,7113,71
08 Komunikacije-1,2-0,30,20,0102,51
09 Rekreacija in kultura2,43,58,42,6125,55
10 Izobraževanje4,10,12,13,7131,25
11 Restavracije in hoteli5,00,85,04,7152,06
12 Raznovrstno blago in storitve1,40,41,62,0129,79
  Blago2,00,51,41,4128,68
  Storitve2,61,45,03,1136,42

Harmonizirani indeksi cen življenjskih potrebščin v stopnjah rasti, Slovenija

jun 2025
jun 2024
jun 2025
maj 2025 
jun 2025 
dec 2024
jan–jun 2025
jan–jun 2024
jun 2025
Ø 2015 
stopnja rasti (%)indeks
Skupaj2,50,62,22,2131,64
01 Hrana in brezalkoholne pijače6,71,24,74,4150,35
02 Alkoholne pijače in tobak4,11,93,93,3139,27
03 Oblačila in obutev0,1-1,50,91,4110,40
04 Stanovanja, voda, električna energija, plin in drugo gorivo-2,00,0-1,8-2,4140,90
05 Stanovanjska in gospodinjska oprema in tekoče vzdrževanje stanovanj0,80,71,10,1121,74
06 Zdravstvo3,70,34,03,9137,51
07 Prevoz-0,70,4-1,60,3113,54
08 Komunikacije-0,1-0,20,31,5103,64
09 Rekreacija in kultura3,51,95,52,6124,31
10 Izobraževanje3,70,31,93,3127,84
11 Restavracije in hoteli5,70,75,05,1155,00
12 Raznovrstno blago in storitve2,10,41,82,7131,16
  Blago1,60,51,01,2126,75
  Storitve4,00,94,34,0139,56

Dodaj odgovor

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.