Sežana, 28. julija 2025. Od danes, 29. julija, pa vse tja do 8. avgusta 2025 bo Kras gostil Zlet 2025 – največje vseslovensko srečanje mladih tabornikov, ki bo letos potekalo v okolici Sežane. Kot sporočajo iz Zveze tabornikov Slovenije, naj bi se na taboru zbralo okoli 1200 tabornikov iz Slovenije in tujine, od tega 1000 udeležencev, starih med 14 in 18 let in okrog 200 prostovoljcev.

Vodilo letošnjega Zleta je zavedanje taborniškega načina življenja in osebne rasti ob njem. Organizatorji želijo pri udeležencih in prostovoljcih spodbuditi pripadnost in ponos, da so taborniki, ter zavedanje odtisa, ki ga puščamo za seboj – tako v naravi kot v družbi.
Program in dogajanje
Zlet se bo pričel v danes, 29. julija, s pohodnim taborom – udeleženci bodo na pot krenili iz osmih različnih izhodišč in se 31. julija zbrali na skupnem tabornem prostoru v Kazljah pri Sežani. Sledil bo teden dni pestrega programa, ki ga bodo udeleženci lahko prilagodili svojim željam in zanimanjem.
Na voljo jim bodo najrazličnejše delavnice, ki bodo spodbujale ustvarjalnost, sodelovanje, gibanje, raziskovanje narave in kritično razmišljanje. Poseben poudarek bo namenjen delavnicam, povezanim s Krasom – udeleženci bodo gradili tradicionalne suhogradne zidove, spoznavali kraško pokrajino, gozdne živali in lokalno dediščino. Ustvarjali bodo animirane filme, fotografije, glinene izdelke in grafike, se preizkušali v improvizacijskem gledališču, cirkuških spretnostih, petju in športnih izzivih. Sodelovali bodo v pogovorih o aktualnih temah, npr. digitalni varnosti, osebnih financah in prihodnosti umetne inteligence. Poleg tega vsak vod čaka dan na slovenski obali, kjer se bodo lahko sprostili in spočili.
V soboto, 2. 8., bodo na zlet prišle različne mladinske organizacije, društva ter predstavniki izobraževalnih ustanov, ki bodo pripravili pestre delavnice za udeležence v okviru skupnostnega dne.
Vsak dan bosta dogajanje spremljala ter ga popestrila zletni radio Kraški val in zletni časopis Parola.
Zlet kot praznik skupnosti – Zlet je praznik skupnosti, ki združuje mlade tabornike iz vse Slovenije in tujine v duhu skupnega življenja, sodelovanja in osebne rasti. Predstavlja vrhunec taborniškega leta, posameznikom pa omogoča, da skozi izzive, ustvarjanje, naravo in prijateljstva odkrivajo svojo vlogo v skupnosti.
Kot so še sporočili Zveze tabornikov Slovenije je vodilo Zleta 2025 zavedanje taborniškega načina življenja – kot poti, ki oblikuje vrednote, krepi pripadnost in pušča trajen odtis. Celostna grafična podoba, ki so jo navdihnila dela Lojzeta Spacala in našitki na taborniški uniformi, izraža povezovanje posameznih manjših elementov v nekaj večjega – v stabilno, raznoliko in trdno skupnost./LN/ Vir za objavo ZTS/ Fotografija: Katja Štrakl



