Inflacija v Sloveniji je novembra znašala 4,9 odstotka; v območju z evrom 2,4-odstotna

Slovenija, 30. november 2023 – Kot sporoča Statistični urad RS so se življenjske potrebščine novembra na letni ravni v povprečju podražile za 4,9 %, na mesečni pa pocenile za 1 %. K letni inflaciji so največ prispevale višje cene hrane in brezalkoholnih pijač (za 6,2 %), k mesečni deflaciji pa cenejša električna energija (za 18,8 %).

Najnižja letna inflacija v zadnjih dveh letih

Na letni ravni smo imeli 4,9-odstotno inflacijo, medtem ko je bila ta v istem mesecu prejšnjega leta 10,0-odstotna.

Cene storitev so se v povprečju zvišale za 7,4 %, cene blaga pa za 3,6 %. Blago dnevne porabe je bilo dražje za 4,7 %, poltrajno blago za 2,3 % in trajno blago za 0,6 %.

Najbolj, za 1,1 odstotne točke, so letno inflacijo zvišale za 6,2 % višje cene hrane in brezalkoholnih pijač. Sledile so podražitve v skupini rekreacija in kultura (za 6,7 %), te so k inflaciji dodale 0,7 odstotne točke, ter podražitve v restavracijah in hotelih (za 8,4 %) s prispevkom 0,6 odstotne točke.

Po drugi strani so bila cenejša kot pred letom dni trdna goriva (za 26,4 %), inflacijo so ublažila za 0,4 odstotne točke.

Na mesečni ravni deflacija prvič po več kot letu dni

V primerjavi s prejšnjim mesecem so se cene življenjskih potrebščin znižale za 1 %.

Največji vpliv na mesečno deflacijo je imela nižja končna cena elektrike – ta se je zaradi oprostitve plačevanja prispevka OVE in SPTE znižala za 18,8 % ter k deflaciji prispevala 0,8 odstotne točke. Znižale so se tudi cene trdnih goriv (za 8,7 %), nastanitvenih storitev (za 4,2 %), naftnih derivatov (dizelsko gorivo in tekoča goriva so bila cenejša za 2,4 %, bencin pa za 2,2 %), zdravstva (za 2,1 %) in počitniških paketov (za 2 %). Vsaka izmed naštetih skupin je k deflaciji dodala po 0,1 odstotne točke. Vse ostale pocenitve v novembru so prispevale še dodatne 0,1 odstotne točke.

Po drugi strani so se v zadnjem mesecu podražili sadje (za 3,1 %), različni rekreacijski predmeti, vrtnarjenje in male živali (za 2,4 %), tobak (za 2,2 %) ter oblačila in obutev (za 0,8 %). Vsaka izmed naštetih podražitev je deflacijo znižala za 0,1 odstotne točke.

Harmonizirani indeksi cen življenjskih potrebščin

Letna rast cen, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, je bila 4,5-odstotna (novembra lani 10,8-odstotna). Na mesečni ravni so se cene znižale za 0,8 % (prejšnji mesec so se zvišale za 0,3 %).

Cene storitev so bile na letni ravni v povprečju višje za 7,1 %, cene blaga pa za 3,2 %. Blago dnevne porabe je bilo dražje za 4,4 % in poltrajno blago za 2,3 %. Cene trajnega blaga so bile nižje za 0,4 %.

Letna stopnja inflacije v območju z evrom 2,4-odstotna, medtem, ko jeletna stopnja inflacije, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, bila v državah članicah EMU oktobra 2,9-odstotna (mesec prej 4,3-odstotna) in v državah članicah EU 3,6-odstotna (mesec prej 4,9-odstotna).

Najnižja je bila v Belgiji (−1,7-odstotna), najvišja na Madžarskem (9,6-odstotna), v Sloveniji pa je znašala 6,6 %./LN/Vir:SURS/

Gibanje cen življenjskih potrebščin, Slovenija

nov 2023
nov 2022
nov 2023
okt 2023 
nov 2023 
dec 2022
jan–nov 2023
jan–nov 2022
nov 2023
Ø 2015 
stopnja rasti (%)indeks
Skupaj4,9-1,04,77,8126,13
01 Hrana in brezalkoholne pijače6,2-0,14,412,9140,40
02 Alkoholne pijače in tobak10,01,310,19,2130,35
03 Oblačila in obutev1,60,81,64,9108,89
04 Stanovanja, voda, električna energija, plin in drugo gorivo2,9-5,94,28,3141,57
05 Stanovanjska in gospodinjska oprema in tekoče vzdrževanje stanovanj4,90,13,28,3125,56
06 Zdravstvo6,4-2,15,59,7122,87
07 Prevoz0,7-0,62,11,6115,85
08 Komunikacije3,70,10,93,4104,12
09 Rekreacija in kultura6,70,17,58,1115,52
10 Izobraževanje8,70,08,74,9124,65
11 Restavracije in hoteli8,4-0,97,39,6138,47
12 Raznovrstno blago in storitve6,50,06,17,2124,87
  Blago3,6-1,33,77,6125,69
  Storitve7,4-0,46,68,0127,10

Harmonizirani indeksi cen življenjskih potrebščin, Slovenija

nov 2023
nov 2022
nov 2023
okt 2023 
nov 2023 
dec 2022
jan–nov 2023
jan–nov 2022
nov 2023
Ø 2015 
stopnja rasti (%)indeks
Skupaj4,5-0,84,47,5126,99
01 Hrana in brezalkoholne pijače6,2-0,24,513,3139,93
02 Alkoholne pijače in tobak9,91,39,99,0130,11
03 Oblačila in obutev1,50,61,55,0107,72
04 Stanovanja, voda, električna energija, plin in drugo gorivo2,1-6,33,69,4144,52
05 Stanovanjska in gospodinjska oprema in tekoče vzdrževanje stanovanj4,40,33,06,9121,00
06 Zdravstvo5,4-1,34,39,7126,02
07 Prevoz0,0-0,72,20,3117,96
08 Komunikacije3,20,01,41,6102,77
09 Rekreacija in kultura5,60,55,87,4116,68
10 Izobraževanje7,70,07,64,4122,22
11 Restavracije in hoteli7,5-0,76,39,5140,39
12 Raznovrstno blago in storitve6,80,06,27,7125,03
  Blago3,2-1,23,57,3125,08
  Storitve7,1-0,16,07,9129,22

Dodaj odgovor

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.