Življenjske potrebščine v povprečju za 3,0 % dražje kot pred letom dni; V državah članicah EMU 2,0 %

Slovenija, 29. avgust 2025 – Avgusta so bile življenjske potrebščine v povprečju za 3,0 % dražje kot pred letom dni. Še naprej so glavni generator inflacije višje cene hrane in brezalkoholnih pijač. Na mesečni ravni se cene v povprečju niso spremenile.

Na letno rast cen najbolj vplivale podražitve hrane in brezalkoholnih pijač

Cene življenjskih potrebščin so se avgusta na letni ravni zvišale za 3,0 %. V istem mesecu prejšnjega leta je bila stopnja inflacije 0,9-odstotna.

Storitve so se v povprečju podražile za 3,1 %, blago pa za 3,0 %. Pri poltrajnem blagu so se cene zvišale za 5,2 %, pri blagu dnevne porabe za 3,2 % in pri trajnem blagu za 0,3 %.

K letni inflaciji je največ, 1,4 odstotne točke, prispevala podražitev hrane in brezalkoholnih pijač (za 7,6 %). Sledile so podražitve oblačil in obutve (za 6,9 %) ter višje cene v restavracijah in hotelih (za 5,1 %) – vsaka skupina je inflacijo zvišala za 0,4 odstotne točke.

Na mesečni ravni cene nespremenjene

V primerjavi z julijem so cene življenjskih potrebščin v povprečju ostale enake.

Podražili so se počitniški paketi (za 1,1 %) in hrana (za 0,3 %). Obe skupini sta imeli po 0,1 odstotne točke vpliva. Po drugi strani so vsaka s po –0,1 odstotne točke inflacijo izničile pocenitve obutve (za 5,7 %) ter proizvodov in storitev za osebna vozila (za 1,3 %).

Harmonizirani indeksi cen življenjskih potrebščin

Letna rast cen, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, je bila v avgustu 3,0-odstotna (pred enim letom 1,1-odstotna). Na mesečni ravni so bile cene v povprečju nespremenjene.

Cene storitev so bile na letni ravni v povprečju višje za 3,7 %, cene blaga pa za 2,5 %. Poltrajno blago se je podražilo za 4,3 % in blago dnevne porabe za 2,8 %, medtem ko se je trajno blago pocenilo za 0,5 %.

Podatki o inflaciji za vse države članice EU so na voljo za julij 2025 in so dostopni na tej povezavi. Letna stopnja inflacije, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, je bila julija v državah članicah EMU 2,0-odstotna (enaka kot mesec prej) in v državah članicah EU 2,4-odstotna (mesec prej 2,3-odstotna). Najnižja je bila na Cipru (0,1-odstotna), najvišja pa v Romuniji (6,6-odstotna); v Sloveniji je znašala 2,9 %./LN/Vir za objav SURS/

Gibanje cen življenjskih potrebščin, Slovenija

avg 2025
avg 2024
avg 2025
jul 2025 
avg 2025 
dec 2024
jan–avg 2025
jan–avg 2024
avg 2025
Ø 2015 
stopnja rasti (%)indeks
Skupaj3,00,03,12,2131,88
01 Hrana in brezalkoholne pijače7,60,25,45,3152,16
02 Alkoholne pijače in tobak3,70,24,53,4140,22
03 Oblačila in obutev6,9-2,4-10,02,399,88
04 Stanovanja, voda, električna energija, plin in drugo gorivo0,50,21,0-1,2142,74
05 Stanovanjska in gospodinjska oprema in tekoče vzdrževanje stanovanj0,60,50,90,1127,18
06 Zdravstvo4,50,24,63,9135,47
07 Prevoz-1,1-0,80,20,3114,45
08 Komunikacije-0,10,91,4-0,1103,71
09 Rekreacija in kultura3,10,713,82,7131,87
10 Izobraževanje4,00,02,33,8131,47
11 Restavracije in hoteli5,10,57,04,9154,93
12 Raznovrstno blago in storitve1,3-0,11,51,9129,64
  Blago3,0-0,10,81,8127,90
  Storitve3,10,27,83,1139,99

Harmonizirani indeksi cen življenjskih potrebščin v stopnjah rasti, Slovenija

avg 2025
avg 2024
avg 2025
jul 2025 
avg 2025 
dec 2024
jan–avg 2025
jan–avg 2024
avg 2025
Ø 2015 
stopnja rasti (%)indeks
Skupaj3,00,02,52,4131,99
01 Hrana in brezalkoholne pijače7,70,15,55,3151,40
02 Alkoholne pijače in tobak3,70,24,53,4140,16
03 Oblačila in obutev6,2-2,0-11,91,896,35
04 Stanovanja, voda, električna energija, plin in drugo gorivo0,00,10,8-1,8144,57
05 Stanovanjska in gospodinjska oprema in tekoče vzdrževanje stanovanj0,40,31,10,1121,70
06 Zdravstvo4,30,14,34,0137,95
07 Prevoz-1,8-0,6-1,10,0114,09
08 Komunikacije0,50,81,51,3104,90
09 Rekreacija in kultura2,10,78,72,5128,14
10 Izobraževanje3,60,02,03,4127,97
11 Restavracije in hoteli5,90,57,05,3157,98
12 Raznovrstno blago in storitve1,8-0,11,82,4131,19
  Blago2,5-0,20,41,5125,90
  Storitve3,70,46,33,9142,22

Dodaj odgovor

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.